Na granicy USA i Kanady leje się wodospad Niagara

Ani największy.. Ani najdłuższy..Ani najpotężniejszy..
Mimo wszystko jest to najbardziej znany wodospad na świecie. Dlaczego?
Sławę zawdzięcza hollywoodzkim produkcjom a przede wszystkim spływie
w     b e c z k a c h.
Posłuchajcie jak rozwijało się jedno z najsłynniejszych miast – Niagara.

To właśnie tu powstawały filmy takie jak Niagara (pierwszy film w karierze Merlin Monroe), Superman II czy uwielbiany przez Amerykanów Bruce Almighty.

Wodospad to nie tylko scenografia do filmu, to także gigantyczne źródło energii. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zapotrzebowanie na prąd rosło wraz z rozwojem przemysłu. Potrzebowały go nie tylko taśmy produkcyjne, ale coraz częściej wymagające gospodarstwa domowe. Moc wodospadu idealnie wpisała się w dynamiczną historię rozwoju Stanów i Kanady. Pobliskie fabryki produkowały papiery, gumy, plastiki, petrochemikalia oraz materiały ścierne. Co ciekawe, nie tylko miasto Niagara Falls korzystało z możliwości rzeki Niagary. Nadmiar wytworzonej mocy przerzucono do oddalonego, ponad sześćset kilometrów, Nowego Jorku. Aby w pełni korzystać z potencjału hydroelektrycznego rzeki, nowojorski urbanista Robert Moses zbudował elektrownie w pobliskim Lewiston.

Tak oto wodospad przyciągnął do pracy tysiące osób. Tak oto niewielka osada Niagara Falls, zamieniła się w tętniące życiem 130 tysięczne miasto (50 tys. po stronie amerykańskiej, 80 tys. po stronie kanadyjskiej).

Przy okazji warto poznać kreatywne zastosowanie wodospadu. Pobudził on nie tylko wyobraźnię przedsiębiorców ale także zwykłych mieszkańców spragnionych ekstremalnych doznań. Zrodziła się tu nietypowa konkurencja sportową. Jaka? Skok w beczce. Brzmi jak scenariusz komedii? Też myślałam, że to żart, albo rodzaj lokalnej legendy. Dla niedowiarków  przedstawiam namacalne dowody i zachęcam do wysłuchania dalszej opowieści.

Pierwszego skoku dokonała nauczycielka, Annie Edson Taylor. W dniu sześćdziesiątych trzecich urodzin postanowiła dokonać czegoś szalonego. Na efekt nie kazał długo czekać. Przygotowała beczkę wyłożoną grubym materacem (niektórzy twierdzą, że była to kołdra). Aby wyrównać ciśnienie w środku, wtłoczono powietrze do środka używając pompek rowerowych. Zapewniło to stabilność konstrukcji, a żądna wrażeń Annie mogła czuć się bezpiecznie. Tak na marginesie, niejednemu dwudziestolatkowi życzyłabym takich pomysłów.

W pierwszej kolejności Taylor wysłała kota aby sprawdzić niezawodność konstrukcji. Placek słyszy i nie grzmi. Kocie przeżyło, dwa dni później, czyli 21.10.1901 beczka z odważną amerykanką runęła w dół. Annie dopięła swego i udowodniła całemu światu ze chcieć to móc. Jak łatwo się domyślić Annie doczekała się naśladowców. Część skoków zakończyła się tragicznie dlatego w roku 1951 kategorycznie zakazano podobnych wyczynów.

Kolekcję beczek, zarówno oryginalnej Annie jak i późniejszych, wystrzałowych środków transportu można oglądać w centrum miasta na Wystawie Śmiałków (Niagara Daredevil Exhibit) w podziemiach kina (adres: Imax Theatre Niagara Falls, 6170 Fallsview Blvd Niagara Falls, ON L2G 7T8, Kanada).

Warto wiedzieć:
1. Latem, jeśli stan wody na to pozwala, organizowane są rejsy w dolnej części rzeki.
2. Codziennie o zmroku wodospad zdobią instalacje świetlne. Dodatkowo w każdy piątek o godz. 21:00 odbywa się pokaz sztucznych ogni (wstęp wolny).
3. We wspomnianym kinie Imax możemy zobaczyć film „Maid of the Mist”. Opowiada o historii wodospadu i legendach z nią związanych. To dobre miejsce na zabicie czasu jeśli zdecydujemy się czekać na pokaz sztucznych ogni o 21.00.
4. Codziennie o zmroku wodospad zdobią instalacje świetlne a w w każdy piątek odbywa się pokaz sztucznych ogni, wstęp wolny (godz. 20:30 lub 21:00 w zależności od pory roku).
5. Jeśli postanowicie spędzić w okolicy więcej niż jeden dzień, możecie wybrać się do kasyna, parku botanicznego lub na zakupy.
6. Ciekawym przeżyciem jest wejście do środka wodospadu i przejście tunelem wydrążonym 50 metrów pod głównym spadkiem. Przez małe okna możemy patrzeć na ścianę wody.
7. Latem, jeśli stan wody na to pozwala, organizowane są rejsy w dolnej części.
8. Ciekawe jest to że wodospad cofa się rocznie ok.30 cm. Za 50000 lat Niagara przestanie istnieć.