Przeprowadzka i co dalej? Pierwsze kroki w Irlandii, formalności, instrukcja codzienności

Dziwny to moment kiedy całe życie zamykasz w pięciu, czterech, trzech walizkach. W ostatniej chwili odzywają się szafki, od lat nie używane, nie odkurzane. Dźwigają na swoich półkach sprawy pod tytułem: „Może się kiedyś przyda”, „Na wszelkie wypadek”, „Zawieźmy cioci w prezencie”. To taki moment kiedy instynkt zbieracza znika wprost proporcjonalnie do tony oddanych książek, kartonów, rzeczy niepotrzebnych. Kiedy rozum podpowiada, że na wyspiarskim krańcu Europy też jest owsianka, szczotka do włosów i krem pod oczy. Pakowanie pięciu walizek to starannie wyselekcjonowane przedmioty codziennego użytku. Pakowane z najwyższą starannością, górna półka, prima sort.
Apropos! Zachodnie Wyspy Europy. Tu trzeba wiedzieć kogo wolno, a kogo nie wolno nazywać Brytyjczykiem. Pomyłka niemiła dla ucha, niemiła dla Irlandczyka. Cztery punkty łatwo zapamiętać i zacząć się orientować. Jedna Irlandia. Dwie wyspy główne. Trzy kraje Wielkiej Brytanii – Anglia, Szkocja, Walia (Great Britan, GB). Cztery kraje Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii  – Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna (United Kingdom, UK, nie licząc terytoriów niezależnych). I tyle.
Dublin, Trinity Collage

Garść potrzebnych linków, jeśli marzysz o emigracji do Irlandii
Mieszkanie. Punkt najważniejszy. Kiedy usłyszysz tekst „…oj, ciężko wynająć mieszkanie w Dublinie” – uwierz na słowo. Rynek szalenie dynamiczny, coś co oglądasz z agentem, w ciągu kolejnej półnuty może być nieaktualne. Serio. Ja też nie dawałam wiary, dlatego nie bądź chojrakiem, uwierz na słowo. Najpopularniejszy serwis – Daft.ie.
Zwierzątko. Aby przywieść do Irlandii np. takiego kota Placka, trzeba wykonać trzy kroki: 1. zaszczepić przeciw wściekliźnie, 2. wstrzyknąć chip, 3. wyrobić paszport. Rzadko pozwala się na trzymanie zwierząt, w ogłoszeniach nie ma nawet takiego punktu jak zwierzęta. Placku, bądź cierpliwy, wreszcie znajdziemy coś odpowiedniego.
Praca. Kiedy już ją znajdziesz, wnioskuj o numer PPS (Personal Public Service Number). To odpowiednik naszego NIPu, niezbędny do rozliczenia podatku. Spotkanie z urzędnikiem tylko z uprzednio umówiona wizytą w Intreo Centre Parnell Street. Jeśli po pracy nie masz dokąd wracać, doskwiera brak adresu, wróć do punktu pierwszego.
Transport. To dość prosta sprawa, rozgrywa się między autobusami Dublin BUS, tramwajami Luas, kolejką naziemną DART, miejskim autem Gocar. A wszystko to ogarnia karta z doładowaniem LeapCard.
Rower. Powinien iść w parze z mieszkaniem. To bardzo ważne aby mieć bezpieczne miejsce dla roweru. Kradzieże zdarzają się nagminnie, nagminnie sterczą na mieście szkielety rowerów bez kół, siodełek, pedałów. Zgłoszenia o zaginionych rowerach na bieżąco na stronie. Rowery miejskie za free na DublinBikes.
Kody pocztowe i nawigacja. Dublin podzielony jest na 24 strefy pocztowe. Nieparzyste na północy, parzyste na południu. Podając kod pocztowy wystarczy wymienić np. Dublin 7 lub Dublin 8. Bloki mają nazwy własne zamist numeru, czyli pełny adres to: kod dzielnicy, nazwa domu i numer mieszkania. Na przykład apartment 87, Placek’s House, Dublin 7. As simple as that.
PółnocPołudnie. Taki podział narzuciła rzeka Liffey, nie tylko pod względem geograficznym, bo jak się później okazało również społecznym. Część południowa skupia dzielnice rządowe, bank narodowy, prestiżowy Trinity College, piękne skwery i drogie butiki. Odkąd powstała naziemna kolejka DART, właśnie w części południowej, siłą rzeczy miasto rozwijało się bardziej w kierunku południa. Co z północą? Oczywiście nie brakuje jej modnych dzielnic i parków. Nie mniej jednak to głównie dzielnice robotnicze kształtowały tę część miasta.
Pogoda. Nie odkładaj pogody na później. Tzn. jak rano świeci słońce, nie myśl sobie: za godzinkę sobie wyjdę. Nie! Za godzinkę po błękicie nie będzie śladu. Zapamiętać.Dublin buses