Machu Picchu i Mesa Verde? Poznaj dwa miasta ukryte w skałach

Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Dwa miasta położone na różnych półkulach, dwóch kontynentach, zamieszkałe przez ludy niezależne. Dlaczego zestawiłam je razem? Po pierwsze, dlatego że chcę o tym opowiedzieć. Po drugie, mierzi mnie tajemnica ukryta w skałach. Urzeka mnie niemoc odtworzenia kroniki mieszkańców, mnożące pytania dlaczego upodobali sobie miejsca niedostępne, dlaczego budowali w ukryciu i skąd zdobyli doskonałe zdolności konstrukcyjne. Czyżby się bali świata zewnętrznego? Jeśli tak, to co w ich słowniku oznaczał obcy? I wreszcie, co ma do tego cywilizacja? Tajemnica.

Machu Picchu. PERU (-13.157623, -72.543762)
Machu Picchu to wizytówka cudów świata, położona na wysokości powyżej 2000 m.n.p.m. Przechytrzyła nawet Hiszpanów którzy, w ramach wielkich odkryć geograficznych, niszczyli wszystko na swej drodze. Jeśli nie grabili to przetapiali, jak nie przetapiali to burzyli. Zrobili spustoszenie królewskich majątków wokół Cuzco a pominęli górne piętra Andów zostawiając ten cud świata nam – dumnym potomkom.
Wiecie co jest najciekawsze? Że świat dowiedział się o istnieniu Machu Picchu zaledwie 100 lat temu! Pierwsze newsy dotarły do naszych dziadków albo pradziadków zaledwie w roku 1911. Podczas gdy na świecie hulała wojna, amerykańscy naukowcy pod dowództwem Hirama Binghama, rozpoczęli badania. Coś więcej o ekspedycji? Kliknij tu. Nie sądzę, aby mój lub twój, dziadek lub pradziadek, uznał tę plotkę za użyteczną. Pomyśl jak byśmy reagowali współcześnie. Czy byłaby to sensacja na miarę złotego pociągu?drzewo

Kiedy powstało Machu Picchu? W czasach rozkwitu Imperium Inków między 1400-1532. Jak budowali? Otóż, nie znali koła i żelaznych narzędzi. Mimo to potrafili transportować bloki skalne ważące 100 ton. Wierzyli w dualizm, szacunek do ziemi i słońca, w to że świat musi ze sobą współpracować.  Każde stworzenie zasługuje na równy szacunek. Żuczek i kwiatek, piasek i muł. Pachamama – Pachapapa. Doskonale adaptowali wystające fragmenty skał na potrzeby mieszkaniowe. Jeśli zbudowany dom znalazł się na podłożu z wystającą skałą, wokół niej urządzali wnętrze, a skałę zamieniali w łóżko lub stół.. Swoje Wielkie Imperium zbudowali łącząc dyplomacje z mądrością przodków oraz ugodową naturą.
Nadal nie wiemy po co Inkowie stworzyli Machu Picchu. Czy było to miejsce kultu, miasto obronne, czy siedziba władców. Jedno wiemy na pewno, wiemy że swojego dzieła nie dokończyli. Wiele fragmentów skał porzucono w trakcie obróbki bez instrukcji obsługi. Nie zdążyli.
Powinniśmy być dumni, że tak wielki kawał archeologii nadal jest do odkrycia.IMG_2635_HDR
IMG_8878
IMG_2529
IMG_2535

Mesa Verde, USA, stan Kolorado 
(37.161560, -108.464213)
Przenieśmy się do drugiego obiektu naszych zainteresowań. Jedno kliknięcie myszki i odpalamy największy globus świata, witaj w świecie Google Earth. Hasło poszukiwań: Mesa Verde, czyli jedyny taki park narodowy w Stanach Zjednoczonych, gdzie chroni się znaleziska archeologiczne. Zerknijmy na obiekt z lotu ptaka i ukształtowanie terenu. Patrzymy na gęsto zalesiony płaskowyż pocięty jest stromymi kanionami. Trudny teren w połączeniu z klimatem ekstremalnym przeczy prawom osadnictwa. Mimo wszystko plemię Anasazi osiedliło się właśnie tu. Przez niemal siedem stuleci prowadzi rolniczo- osiadły tryb życia, żyjąc głównie z hodowli indyków i kukurydzy. Specjalizuje się w wyrobach glinianych i wiklinowych. Przez stulecia buduje osadę, której mury sterczą do dziś. Kiedy budowali? Na przełomie VI i XIII wieku. Gdzie budowali? Na niszach skalnych. Czym do diaska są nisze skalne? Wyobraź sobie wzniesienie z jaskinią ukrytą pod szczytem. Kiedy wrzucimy do niej dynamit, wybuch utworzy wnękę. Wnękę idealną by pomieścić te urokliwe miasta. Oczywiście Anasazi nie wykruszali skały, wykorzystali to co zastali w naturze. Największą zaletą takiego położenia jest łatwość ukrycia się. Nawet jeśli ktoś stoi na szczycie, nie jest w stanie zobaczyć, że oto tuż pod jego stopami, toczy się spokojne życie. To tak jak z Machu Picchu. Kiedy stoimy u podnóża szczytu, nawet przez lornetkę nie dostrzeżemy znaków zabudowań.

Do dziś pozostaje zagadką powód opuszczenia terenu przez Anasazi. Być może tak bardzo wyjałowili glebę, że przestała dawać plony. Być może klimat, który w tamtym czasie znacznie się ocieplił, stał się nie do wytrzymania. Badacze twierdzą, że plemię przeniosło się na teren obecnego Nowego Meksyku, gdzie do dziś żyją ich potomkowie.
Okolice.
To centrum płaskowyżu, w którym granice czterech stanów układają się w krzyż. Symbolicznie punkt ten nazwano Four Corners Monument. Cztery kąty, cztery naroża, cztery pokoje. To świetny punkt widokowy na Górę Śpiącego Ute (kształt bardzo zbliżony do Śpiącego z Giewontu). Zielony stół. mieszka tu plemię Anasasi. Wiedli.
Nazwa.
Obecna nazwa Mesa Verde to nazwa nadana przez Hiszpanów i w wolnym tłumaczeniu oznacza zielony stół.
P.S.
Jeśli podobał Ci się ten wpis a na dodatek lubisz klikać, zostaw komentarz, udostępnij lub po prostu kliknij lubię to na Facebooku. Każda uwaga czy przemyślenie miłe widziane. A może potrzebujesz map lub wskazówek, tym bardziej daj znać.

IMG_5739

 

Zobacz także