O tym jak świętowałam Noc Przesilenia Zimowego w Irlandii. Żeganaj zimo na rok

Co się działo ubiegłej nocy?
Na placu Smithfield w Dublinie zwolennicy świeckiej tradycji, fani świętowania, wyszli na ulice aby na dobre pożegnać mrok i przywitać światło. W tłum wyszłam i ja. Ujęła mnie symbolika uroczystości, nazwiązanie to pradawnych dziejów. Podczas gdy hucznie okrzykujemy nadejście zimy, ona dyskretnie odchodzi do przeszłości. Symbolicznie wychodzimy z cienia, posiejemy ziarno i zbierzemy ziarno. Za rok znowu powitamy zimę. Żegnaj zimo na rok.
Dzisiejsza noc przeszła oto do historii jako najdłuższa spośród 365. Od teraz dni wydłużają się, dostaniemy więcej promieni, światła, życia. Nic dziwnego że zjawisko od wieków pobudza wyobraźnię, niesie nadzieję i daje powód do świętowania. Pierwsze atrakcje wymyślili Celtowie, jakieś 5000 lat temu. Zjawisko nazywali Yule, co w tłumaczeniu równa się “najkrótszy dzień w roku”. Tuż po wschodzie rozstawiali stoły, rozdawali prezenty, zaczynali tańce, hulanki swawole.
Przesilenie zimowe – Winter Solstice – zwykle przypada na 21-22 grudnia. Na początku ery chrześcijaństwa święto wypadało w okolicach 25 grudnia. Symboliczne narodziny Chrystusa to nijako kontynuacją wiary w odrodzenie. Świecka tradycja powoli poszła w zapomnienie, główne akcenty przechrzczono. Dni mroku zmuszają nas do zatrzymania się, refleksji, odpoczynku. Wszystko brzmi bardzo znajomo, dlatego zastanawiam się czy to ważne w kogo wierzymy, przed kim się kłaniamy i jakie słowa w modlitwie wypowiadamy? Higiena duchowa to sprawa osobista. O higienę dba się w samotności, w odosobnieniu. Bez braw i oklasków. Sami decydujemy o kierunku wysyłki wewnętrznych głosów modlitwy. Tu nie ma złych wyborów.

_MG_9015
_MG_8988Ślady archeologoliczne
Namaclaną pamiątką kultury celtyckiej jest zespół grobowców w środkowej Irlandii. Z zewnątrz wygląda jak zwykły nasyp, kopczyk utkany z kamieni. Z góry objawia się jako górka o średnicy 85 m o wysokości 11 m. Mini górę otacza 97 głazów wysokości człowieka. Powstały ok. 5000 lat temu, kiedy to groby korytarzowe w Europie nie były niczym specjalnym. Ostateczne pożegnanie kończyło się złożeniem bliskich wewnątrz kopca, którego środkowa komnata łączyła się z wejściem za pomocą wąskiego korytarza. Współcześnie na takie sentymenty trudno by szukać przestrzeni. To najlepiej zachowany kompleks z tamtych czasów. Największym z nich jest Newgrange, dostępny dla zwiedzających. To właśnie tu, w dniu przesilenia zimowego, snop promieni wschodzącego słońca dociera do komory grobowej – najważniejszej komnaty pochówku. Nie brakuje amatorów chętnych zamknąć się w środku aby podziwiać to rzadkie zjawisko. Goście wyłaniani są w drodze loterii, wejść może tylko 60 osób. W 2012 roku do loterii przystąpiło 29 570 osób (źródło: Ireland, LonleyPlanet, 11th edition 2014). Aby uniknąć tłumów poleca się wizytę w tygodniu, przed wakacjami letnimi.
Warto wspomnieć. Głazy otaczające korytarz grobowy ważą 200 000 ton. Ni mniej, ni więcej, ni grama przypadku. To konstrukcja wagi ciężkiej. Przed wejściem potknąć się można o głaz zdobiony spiralnymi liniami. Więcej o spiralach w filmiku polecanym na końcu wpisu.
Grobowce powstały około 3200 l. p.n.e., są starsze od:
– piramid w Gizie o 640 lat
– Machu Picchu o 4635 lat
– polskiej demokracji o 5215 lat.

Kartka z kalendarza 21.12.2015. Przesilenie zimowe, astronomiczny przełom zimy. Zima dla naszych przodków była czasem lęku o żywność, ciepło, po prostu o przetrwanie. Świętując narodziny światła odganiali tym samym mroki przyszłości. To dzięki niej uczyliśmy się planowania, logistyki,, marynowania. To moment w którym światło triumfuje nad ciemnością. Zwolennicy dawnych wierzeń kontynuują tradycję. Na ulicach Dublina co roku odbywa się parada połączona z symbolicznym paleniem Yule i radowaniem się. Miła to odskocznia na dwa dni przed świąteczną gorączką.
Polecam linki i krótkie filmy dla zainteresowanych pradziejami:
Link do loterii z wejściówkami do Newgrange na terenie Bru na Boinne, na przełomie września i października.
Zajawka kultury celtyckiej
Zajawka ozdobnych spirali
Ciekawostki na niebie podczas tegorocznej Wigilii
N
ieco więcej o Newgrange