Nieziemskie ziemianki na Islandii

Domek domek! Ja chce zobaczyć leśny domek na Islandii!

PicMonkey Collage

Na Islandii, z powodu braku zasobów leśnych, stosowano budownictwo na bazie torfu i kamieni. Materiały te stały się głównym budulcem kościołów, budynków gospodarczych oraz domów zarówno dla bogatych jak i biednych mieszkańców Islandii.

Nowy film (10).Film_Migawka

Nowy film (8).Film_Migawka

Nowy film (4).Film_Migawka

Nowy film (2).Film_Migawka

Nowy film (7).Film_Migawka Nowy film (3).Film_Migawka

Typowym przykładem tradycyjnego budownictwa islandzkiego jest stare gospodarstwo Glaumbear w Skagarfjordur. Obecnie znajduje się tam skansen. Domy torfowe powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Gospodarstwo udostępnione jest zwiedzającym od 1952 roku (ostatni mieszkańcy wyprowadzili się w 1947 roku) . Na wyspie jest wiele takich obiektów.

Początkowo budowano małe domy w IX w (era wikingów) popularne stały się domy typu long-house. Domy te były proste w formie i wielofunkcyjne. Służyły ludziom do spania i pracy, przechowywano w nich żywność i zwierzęta. Longhouse składa się z dużej – centralnie umieszczonej izby z kominkiem oraz najczęściej dwóch dodatkowych pomieszczeń po bokach domu. Z powodu braku miejsca dla mieszkańców od XIV w zaczęto budować gospodarstwa, w których pojawiło się więcej miejsca do życia codziennego oraz spiżarnie czy toalety. Całość gospodarstwa składała się z kilku mniejszych budynków połączonych ze sobą wspólnym korytarzem.

W XVI w wymyślono budynki typu szeregowego gdzie wszystkie budynki łączył jeden korytarz. Pozwalało to na oszczędzanie ciepła i łagodziło skutki wiecznego niedoboru drewna.

 

Zobacz także